TOP 3: MARVELOVKY 2008-2014 |
TOP 3: MARVELOVKY 2008-2014 |
„Marvelovky“ sú tu s nami už vyše 6 rokov a výrazne obohatili blokbastrovú hollywoodsku zábavu. Konkrétne ide o komiksové adaptácie z produkčnej dielne štúdia Marvel Studios. Jeho prvým „dieťaťom“ je Iron Man z roku 2008. Odvtedy spolu vzniklo 10 marveloviek (tzv. Marvel Cinematic Universe), vrátane cool pôsobiacej novinky Strážcovia galaxie. Pozrime sa preto po tých skutočne najlepších. Súhlasíte s naším užším výberom?
Avengers – Pomstitelia (The Avengers, 2012)
Filmová komiksovka: Keď je celosvetová bezpečnosť ohrozená, nastúpia oni. Avengers alebo Avengeri. Kto sú? Skupina šiestich hrdinov, ktorí chránia bezpečnosť Zeme a šéfuje im charizmatický Nick Fury zo supertajnej organizácie S.H.I.E.L.D.. Štyria superhrdinovia v zložení super vojak Steve Rogers/Kapitán Amerika; multimiliardár a vynálezca Tony Stark/Iron Man; boh hromu Thor a zelené monštrum Hulk/profesor Bruce Banner + dvaja profesionálni zabijaci: špiónka Natasha Romanoff/Čierna vdova a lukostrelec Clint Barton/Hawkeye.
Po štyroch rokoch samostatných filmov (Iron Mani z rokov 2008 a 2010, Neuveriteľný Hulk z 2008, Kapitán Amerika a Thor z 2011) prišla na rad očakávaná tímovka, ktorá superhrdinov spojila do jedného filmu. Výsledok? Ľudia sa len tak hrnuli do kín a finančný výsledok bol impozantný. Z filmu sa stal tretí kasovo najúspešnejší titul v histórii. Komiksová tímovka však uspela aj u kritikov. Najväčšie očakávané úskalia boli prekonané – snímka priniesla vyváženosť medzi 140-minútovým dejom, humorom a akciou a rovnomerný priestor pre všetkých štyroch kľúčových (inak bežne silných) individualistov.
Najlepšie momenty: Obľúbené zbrane – Thorovo kladivo a Capov štít – v jednom filme, ba čo viac aj v jednom priamom strete; avengerské mini-súboje (Thor vs. Iron Man či Thor vs. Hulk), slovné naťahovačky medzi Tonym a Capom, ústredný zloduch Loki (známy už z Thora, ktorý bol akýmsi prológom k Avengers) s ambíciou stať sa novou zemskou autoritou, Iron Manove finálové sólo či potitulková ochutnávka z ultra-záporáka Thanosa či Magnetových detí.
Iron Man 3 (2013)
Filmová komiksovka: Nový režisér na palube - Shane Black, okorenil tretieho filmového Iron Mana o ešte väčšiu iróniu blízku Robertovi Downeymu Jr., s ktorým si už vyskúšali spoluprácu na výbornej neo-noirovej komédii Kiss Kiss, Bang Bang. Tony Stark musí v trojke čeliť novým výzvam: postaviť sa protivníkom v podobe moslimského teroristu Mandarina a ambiciózneho vedca Aldricha Killiana či v neposlednom rade zvládnuť vzťah s Pepper, ktorý je hranici krízy...
Najlepšie momenty: Flashbackové intro, Blackov scenáristický rukopis (najvtipnejšie dialógy a sólo hlášky v trilógii), podarený Ben Kingsley ako Mandarin (a zvrat s ním súvisiaci), nenápadné odkazy na Avengers, „spielbergovská“ línia s chlapcom, samoobliekací oblek, väčšia chémia medzi Tonym a Pepper, vianočná atmosféra (vrátane vianočnej ľudskej reťaze vo vzduchu) + cool finále a Gwyneth v čiernej podprsenke!
Kapitán Amerika: Zimný vojak (Captain America: The Winter Soldier, 2014)
Filmová komiksovka: Ak sa bavíme o kategórii „the best“, nemôžeme obísť marveláckeho správňaka č. 1. Čaro dobovej, špionážno-vojnovej jednotky síce v dvojke z modernej súčasnosti pominulo, no kvalitatívna laťka šla pri druhom Capovi o level vyššie. Akcia bola fyzickejšia a nadupanejšia, príbeh sofistikovanejší. Mali sme tu hitchcockovskú zápletku „krivo obvineného muža na úteku“, spiknutie v najvyšších kruhoch S.H.I.E.L.D.-u a celú radu funkčných vedľajších rovín (Nick Fury, Natasha Romanoff, Bucky).
Najlepšie momenty: Príjemná nostalgia za jednotkou (scéna v múzeu, staručká Peggy, Dr. Zola), fajty jeden na jedného (úvodná akcia či záverečný súboj Cap vs. Bucky), vedľajšia línia so „vsunutou“ Natashou (príjemná Scarlett), presvedčivý Samuel L. Jackson ako Fury (jedna z najlepších akčných scén patrí prekvapivo práve jemu), side-kick v podobe lietajúceho Anthony Mackieho či Capova hláška „On Your Left“ J.