ZAČAL FESTIVAL FRANKOFÓNNEHO FILMU |
ZAČAL FESTIVAL FRANKOFÓNNEHO FILMU |
Festival FIFFBA je prezentáciou kultúrnej a umeleckej rôznorodosti filmovej tvorby frankofónnych krajín. Kým jeho posledný ročník uvažoval nad otázkou „Odkiaľ pochádzaš?“, tento rok sa dramaturgia festivalu bude snažiť postihnúť nové tendencie smerovania súčasného kinematografického diania vo frankofónnych krajinách.
Téma festivalu
Ak sa Festival FIFFBA minuloročným výberom filmov snažil hľadať korene, ambíciou jeho ôsmeho ročníka bude poukázať na kultúrnu a umeleckú rôznorodosť frankofónnych krajín.
Festival FIFFBA neprestáva rozmýšľať o sebe, o filme, o ceste, ktorou sa uberá. Počas svojho posledného ročníka sa bude snažiť odpovedať na dve hlavné otázky: „Kam ideš (človeče)? a Kam ideš (kinematografia)?“
Zmena miesta
FIFFBA 2006 sa so žánrovo pestrým výberom filmov na tému vracia na miesto svojho počiatku, bližšie k divákovi, do kina Tatra.
Produkcie frankofónnych krajín
Vo festivalovej programácii sa okrem filmov francúzskej, belgickej, kanadskej, švajčiarskej, bulharskej a rumunskej produkcie tento rok objavia aj filmové tituly z Maďarska a zo Slovenska.
Do organizácie frankofónneho festivalu v Bratislave sa zapájajú kultúrne inštitúcie krajín, ktoré sú súčasťou medzinárodnej organizácie Frankofónie. Keďže Slovensko a Maďarsko sú krajinami, ktoré svoju politiku vedú v súlade s filozofiou interkulturálnej spolupráce frankofónnych krajín, patrí im štatút pozorovateľov v tejto organizácii. Organizátori Frankofónneho festivalu v Bratislave sa preto tento rok rozhodli vyčleniť miesto v jeho programovej tabuľke aj pre slovenský a maďarský film. FIFFBA 2006 dá priestor aj niekoľkým pozoruhodným koprodukciám.
Rok kultúrnej rozmanitosti
Rok 2006 je v rámci Frankofónie oficiálne vyhlásený za rok kultúrnej rozmanitosti. Podľa Senegalcana Leopolda Senghora, jedného zo zakladateľov dnešnej Medzinárodnej organizácie Frankofónie, ktorého 100. výročie narodenia si tento rok pripomíname, je rok 2006 nazývaný aj „Rokom Leopolda Senghora“. Snímky jednotlivých frankofónnych krajín preto nebudú koncipované formou národných večerov ako tomu bolo počas predchádzajúcich ročníkov, ale skôr s dôrazom na žánrovú a kultúrnu rozmanitosť.
Programácia
Festival prinesie 28 dlhometrážnych a 12 stredne a krátkometrážnych filmov posledných rokov. Medzi nimi filmy hrané, dokumentárne, animované, ale aj žánre na hranici fikcie a dokumentu.
Predpremiéry
V predpremiérovom uvedení Festival predstaví film Pascala Plissona Masajovia, bojovníci dažďa (Massaï, les guerriers de la pluie), v spolupráci s Asociáciou slovenských filmových klubov a pozoruhodné road movie z parížskeho prostredia Doo Wop Davida Lanzmanna za účasti režiséra a hercov v hlavnej úlohe Caroline Ducey a Mikaëla Fitoussiho v spolupráci so spoločnosťou Continental film.
Filmová noc
Filmová noc tento rok, v snahe o lepšiu dostupnosť publiku, pripadne na sobotu 18. marca a maratón piatich kvalitných filmov potrvá do nedele rána. Všetky filmy, uvádzané v pôvodnom znení so slovenskými titulkami, uspokoja slovenského a súčasne frankofónneho diváka.
Hostia
Na festival sú pozvaní viacerí filmoví tvorcovia. Svoju účasť zatiaľ potvrdili : režisér švajčiarskeho filmu Celú zimu bez ohňa - Greg Zglinski, francúzsky režisér filmu Doo Wop - David Lanzman a hlavní protagonisti filmu - Caroline Ducey a Michael Fitoussi, režisér bulharského filmu A Boh zostúpil - Peter Popzlatev, režisér belgickoslovensko-taliansko-francúzskej koprodukcie Piatok alebo iný deň - Yvan le Moine, režisérka belgického filmu Uspané dieta - Yasmine Kassari a režisérka francúzskej snímky Zabudnite na Čejenku - Valérie Minetto.
Sprievodné podujatia
V rámci festivalu budú prezentované dve fotografické výstavy : Bukurešť – Malý Paríž, zbierka fotografií z regiónu Bukurešti a zbierka portrétov zahraničných filmárov a hercov českého fotografa Miloša Fikejza pod názvom „Tváre francúzskeho filmu ocami Miloša Fikejza“.