OSCAROVÉ ŠPEKULÁCIE |
OSCAROVÉ ŠPEKULÁCIE |
V hre o najprestížnejšiu filmovú trofej máme dva veľké životné príbehy, biografickú drámu, politickú záležitosť a miesto sa našlo aj pre romantickú drámu. Komu americká akadémia nadelí najviac zlatých plešivcov?
PODIVUHODNÝ PRÍPAD BENJAMINA BUTTONA (The Curious Case of Benjamin Button, r. David Fincher) – 13 nominácií
(POZRITE SI TRAILER)
Robert Zemeckis má Forresta Gumpa, Tim Burton svoju Veľkú rybu a teraz už aj David Fincher nakrútil svoj veľký príbeh. Fincher je jednoducho vynikajúci remeselník (čo pravidelne potvrdzuje, naposledy detektívkou Zodiac) a svoj epos po technickej stránke vyšperkoval naozaj k dokonalosti. Avšak kritikov udeľujúcich filmové ceny neoslovil do takej miery, že by sa dalo rozprávať o pretrhnutí vreca s cenami. Jeho doterajšia bilancia je viac než žalostná: Brad Pitt za svoj výkon prakticky nič nezískal a režisér Fincher a jeho film boli ocenení zhodne dva razy (uznanie sa im ale dostalo od menej významných asociácií filmových kritikov).
Fincherov Button je pre niekoho emotívny, pre iného zas chladný. Každopádne, Fincher by si po svojich majstrovských žánrových filmoch (Se7em, Zodiac) zaslúžil akademické uznanie. Či tomu tak bude v Prípade Benjamina Buttona, ukážu najbližšie hodiny.
Najväčšie šance: Najlepší film, Najlepšia réžia, Najlepšie masky, Najlepšia výprava, Najlepšie vizuálne efekty
MILIONÁR Z CHATRČE (Slumdog Millionaire, r. Danny Boyle) – 10 nominácií
(POZRITE SI TRAILER)
Nízkorozpočtová (15 mil. $) dráma o nevzdelanom chlapcovi zo slumov, ktorý vyhral vedomostnú súťaž "Chcete byť milionárom", je papierovo najsilnejším kandidátom na zisk Oscara. Na konte má okrem rady ocenení Zlatý glóbus a cenu britskej akadémie BAFTA. Pozor, to však ešte nemusí nič znamenať. Favorizované snímky ako Letec, Skrotená hora a naposledy Pokánie mali detto na konte obe tieto prestížne filmové ceny, no tá najlukratívnejšia im utiekla priamo pred nosom.
Ďalšou potenciálnou prekážkou, o ktorú môže Milionár zakopnúť, je neamerická téma. Ostatné roky vyhrali filmy s americkými témami (americký sen, rasová neznášanlivosť v USA, westernovo ladená reflexia americkej spoločnosti) a akademikov nedojal ani spletitý svet drog (Traffic) či fašizmus (Pianista). Zaboduje drsný životný príbeh zo slumov s veľkým (a, žiaľ, sladkým) happyendom? Zavŕši sa turné po pódiách dosiahnutím filmového Olympu?
Najväčšie šance: Najlepší film, Najlepšia réžia, Najlepší adaptovaný scenár, Najlepšia hudba, Najlepšia pieseň, Najlepšia kamera
MILK (r. Gus Van Sant) – 8 nominácií
(POZRITE SI TRAILER)
O tomto filme sa ako o favoritovi na Oscara vravelo ešte dávno pred tým, než Milionár z chatrče začal zbierať cenu za cenou, ako na bežiacom páse. Milk ale nie je typickou snímkou útočiacou na Oscara (ako napr. Druhá šanca Rona Howarda), ako sa môže z traileru, alebo námetu zdať. Scenár nepoukazuje na vzostup a pád, resp. boj jedného človeka, ale celej skupiny. Milk je filmom o politických aktivistoch bojujúcich za zrovnoprávnenie homosexuálov, kde priestor dostáva viacero zaujímavých postáv (Josh Brolin, Diego Luna, Emile Hirsch). Naštrbená časová postupnosť a prvky dokumentárneho filmu robia z Milka iný životopisný film, než na aké sme si zvykli za posledné roky pri hudobných biografiách (Ray, Walk the Line).
Sean Penn je tradične skvelý a presvedčivý. Predstavil sa v úplne inej polohe v akej sme ho videli v prípade iného politického filmu s nejedným vášnivým prejavom - Všetci kráľovi muži (v ktorom pre mňa podal dych berúci výkon). Na počudovanie, jeho kreácia z hereckého ansámblu nevytŕča, čo je voda na mlyn tohto filmu: nestrháva na seba príliš veľkú pozornosť a odráža to vyrovnanosť hereckého obsadenia. Tak či onak, Penn v konkurencii Mickeya „Wrestlera“ Rourkea či Franka „Nixona“ Langellu asi ani neuspeje.
A čo hlavná kategória? Ani tu sa Milkovi veľké šance nedávajú. Akademici sa homosexuálnej témy tak trochu (ešte) štítia. Zoberme si za príklad drámu Skrotená hora. Love-story dvoch kovbojov vyhrala takmer všetko čo mohla (okrem iných Zlatý glóbus i BAFTU), bola najhorúcejším oscarovým kandidátom, no akadémia sa prekvapujúco rozhodla pre mozaikovitú drámu Crash vypovedajúcu o rasovej neznášanlivosti. Uvidíme, ako akademikom zachutí Santova zmes homosexuality a politiky.
Najväčšie šance: Najlepší herec v hlavnej úlohe, Najlepší pôvodný scenár, Najlepšie kostýmy, Najlepšia hudba
DUEL FROST/NIXON (Frost/Nixon, r. Ron Howard) – 5 nominácií
(POZRITE SI TRAILER)
30 sekúnd. Všetci na svoje miesta. 4, 3, 2 a... verbálny súboj sa môže začať. Populárny moderátor talk-show David Frost vs. exprezident, ktorý ako prvý prezident v americkej histórii rezignoval. Kým jeden vsádza do hry nemalé peniaze, renomé a slušne rozbehnutú kariéru, druhý už viac-menej nemá čo stratiť a rád by si pred celým národom vyžehlil svoju pokrivenú povesť. Tém a káuz je viacero, no iba jedna rozhodne tento súboj – Watergate.
Najnovší Ron Howard nemohol so svojou politickou vecou v hlavnej kategórii chýbať. Najmä nie v čase, keď majú Spojené štáty americké za sebou prezidentské voľby a silne medializované volebné kampane.
Najsilnejšími atribútmi tejto politickej konverzačky sú herecké výkony a inteligentný scenár. Celý herecký tím podal vynikajúci kolektívny výkon, z ktorého vyčnieva Frank Langella. Jeho kreácia má auru, vzbudzuje autoritu. Pozoruhodná je i práca s dikciou, mimikou a chôdzou. Michael Sheen podal sympatický výkon a triáda Oliver Platt, Sam Rockwell a Kevin Bacon slušne sekunduje vo vedľajších úlohách. Herecky veľmi vyvážené dielo si ale vyslúžilo iba jednu hereckú nomináciu (pre Langellu).
Najväčšie šance: Najlepší herec v hlavnej úlohe, Najlepší adaptovaný scenár
PREDČÍTAČ (The Reader, r. Stephen Daldry) – 5 nominácií
(POZRITE SI TRAILER)
Predošlé štyri filmy mali miestenku v hlavnej kráľovskej kategórii viac-menej istú. Otáznik visel nad posledným počinom tzv. „čiernym koňom“. V hre bolo viacero titulov, no Sama Mendesa (Núdzový východ) a Clinta Eastwooda (Výmena, Gran Torino) nakoniec predčil Stephen Daldry, ktorý sa akademikom zapáčil už s Hodinami.
Príbeh hovorí o láske študenta a záhadnej mladej ženy (Kate Winslet), medzi ktorými za bizarných okolností vzplanie vášnivá láska. Láska, ktorá po jednom lete končí a žena z ničoho nič zmizne. Ich životné cesty sa ale znova pretnú, avšak už za úplne iných okolností: On je študentom práva a ona je postavená pred súd za ohavný zločin...
V tomto prípade môžeme s pokojným svedomím hovoriť o filme „do počtu“, ktorý môže pomútiť vodu (a s najväčšou pravdepodobnosťou i pomúti) v jednej jedinej kategórií.
Najväčšie šance: Najlepšia herečka v hlavnej úlohe
Naše oscarové špekulovanie je u konca. Favoriti a outsideri sú známi, no netreba zabúdať, že Akadémia nás už neraz milo i nemilo prekvapila. Amerika donedávna žila voľbami a dnes sa teší z nového, nesmierne populárneho prezidenta. Žeby uspel jeden z dvojice politických filmov? A čo ak sa bude z úspechu tešiť príbeh Erica Rotha, ktorého Forrest Gump si pred rokmi získal srdcia akademikov? Alebo po rokoch zvíťazí neamerická téma a nízkorozpočtový nezávislý film? Nuž, zatiaľ má k Oscarovi najbližšie vydláždenú cestu posledný spomínaný.