Dokument Šedá zóna je jeden z najlepších slovenských filmov roka 2024. Spolu s ním prichádzajú aj diskusie

Silný a dojímavý dokumentárny film Šedá zóna od režisérky Daniely Meressa ...

pridal kinema 23.1.2025 o 14:14
Dokument Šedá zóna je jeden z najlepších slovenských filmov roka 2024. Spolu s ním prichádzajú aj diskusie


Silný a dojímavý dokumentárny film Šedá zóna od režisérky Daniely Meressa Rusnokovej prináša osobný a autentický pohľad na málo diskutovanú tému predčasných pôrodov a záchrany vysoko nezrelých novorodencov. Osobný príbeh jednej matky, ktorá balansuje na hranici svojich síl, sa emocionálne dotkol mnohých divákov, členov festivalových porôt a aj filmových kritikov portálu Kinema.sk. Naša recenzia (text) a podcast

V dňoch od 23. do  25. januára sa uskutočnia projekcie filmu v Banskej Bystrici, Lučenci a v Košiciach spojené s panelovou diskusiou. Zároveň si film môžu diváci pozrieť aj online na streamovacej platforme DAFilms.sk. 

Dokumentárny film Šedá zóna bol inšpirovaný osobným príbehom režisérky, no je hlasom mnohých matiek. V úvode filmu sme svedkami veľkého očakávania, ktoré sa však rozplynie, keď sa dvojičky narodia namiesto v 40. už v 24. týždni tehotenstva – teda v šedej zóne.  Táto udalosť zásadne zmení život celej rodiny. Radosť vystriedal zápas o život, boj s inštitúciami i s vlastnými silami. Cez náročné okamihy však presvitá láska a nádej v tej najrýdzejšej filmovej podobe.

Šedá zóna doposiaľ získala hlavnú cenu v súťaži slovenských dokumentárnych filmov Cinematik.doc na festivale Cinematik Piešťany, Špeciálne uznanie a Cenu DAFilms.sk na festivale Jeden svet a až tri ocenenia na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Ji.hlava. 

Nie je náhoda, že Šedá zóna rezonuje v odborných i laických kruhoch. Citlivým spôsobom otvára témy, ktoré sú trinástou komnatou materstva či rodičovstva. Sústredí sa na tzv. „šedú zónu“ predčasne narodených detí, teda na obdobie medzi 22. a 25. týždňom tehotenstva, kedy sa neonatológovia i rodiny ocitajú na hranici možností medicíny a etických rozhodnutí. Prostredníctvom príbehu matky prechádzajúcej náročnou cestou snímka odhaľuje nielen fyzické a psychické aspekty tejto situácie, ale aj hlboké sociálne a emocionálne výzvy, ktorým čelia všetky rodiny, no najmä rodiny s deťmi so zdravotným znevýhodnením.  Je zároveň relevantnou výzvou na hlbšiu spoločenskú diskusiu o podpore týchto rodín.

Ako zdôrazňuje autorka filmu: „Všetci túžime po zdravých deťoch, život je však nepredvídateľný. Je dôležité prijať realitu a hľadať spôsoby, ako ju zvládnuť – nielen v rodinách, ale aj na úrovni celej spoločnosti. Ide o dlhodobo zanedbávanú tému. Žiaľ, mnohé matky vyčerpané neúnosnou situáciou, nemajú možnosť a silu vyjsť na námestia, a tak sú spoločnosťou prehliadané a komunitou nepochopené.“

Aby sa rozvíjal dialóg o témach otvorených vo filme, je dôležité o nich verejne hovoriť. Aj preto sa v spolupráci s Platformou rodín detí so zdravotným znevýhodnením, Centrami včasnej intervencie a Spišskou katolíckou charitou realizujú v slovenských mestách diskusie spojené s projekciou filmu. Najbližšie sa uskutočnia 23. januára v Banskej Bystrici, 24. januára v Lučenci a 25. januára v Košiciach. Budú sa venovať témam, ako sú napríklad podpora rodín s deťmi so zdravotným znevýhodnením, starostlivosť o predčasne narodené deti, včasná intervencia, efektívne usmerňovanie rodičov po návrate z nemocnice, stimulácia detí, ale aj podpora zo strany štátu a možnostiach inkluzívneho vzdelávania na Slovensku.

Cieľom diskusií je nielen hľadať odpovede na tieto otázky, ale aj identifikovať ďalšie výzvy, ktorým rodiny v danej oblasti čelia. Okrem režisérky Daniely Meressa Rusnokovej budú diskutovať napríklad: špeciálna pedagogička Eva Mrenicová, riaditeľka Centra včasnej intervencie Erika Tichá,  vedúca oddelenia príspevkov na kompenzáciu ŤZP ÚPSVaR v Lučenci Zuzana Krnáčová, zdravotná sestra Monika Szabová, Monika Vasiľová z Platformy rodín detí so zdravotným znevýhodnením, Lucia Kubíny z občianskeho združenia Tanana alebo Simona Stiskalová z Asociácie hospicovej a paliatívnej starostlivosti Slovenska a Lýdia Hajdušeková – manažérka projektu Respitného centra Spišskej katolíckej charity, ale i zástupcovia rodín detí so zdravotným znevýhodnením.

Pre tých, ktorí sa nemôžu zúčastniť premietania v kinách, je film Šedá zóna dostupný na streamovacej platforme DAFilms.sk, kde si ho divák môže pozrieť kedykoľvek. Podľa slov Moniky Fričovej z Platformy rodín detí so zdravotným znevýhodnením: „Šedá zóna je jedinečná a odvážna výpoveď, ktorá zobrazuje dopady nedostatočnej podpory pre rodiny detí so zdravotným znevýhodnením na Slovensku. Film by si mal pozrieť každý, kto chce porozumieť ich problémom, vrátane kompetentných, ktorí rozhodujú o ne/poskytovaní služieb a podpory pre tieto rodiny.“

Film vznikol vďaka podpore Audiovizuálneho fondu, Literárneho fondu, Fulbright Slovakia a v koprodukcii so Slovenskou televíziou a rozhlasom, Punkchart Films i Meressa Company. Producentom filmu je občianske združenie Žudro pod vedením Jany Belišovej, ktorá v minulosti produkovala dokumentárne snímky Cigarety a pesničky (2010, r. M. Šulík, J. Bučka Kovalčíková), Zvonky šťastia (2012, r. M. Šulík, J. Bučka Kovalčíková) a Ťažká duša (2017, r. M. Šulík).

Diskusie s projekciou filmu Šedá zóna:

23. januára o 19:00 vo Filmovom klube v Múzeu SNP v Banskej Bystrici,
24. januára o 16:00 v Radnici v Lučenci,
25. januára o 16:30 v Kine Úsmev v Košiciach.




1
Len my dvaja
LEN MY DVAJA
[RECENZIA ]
PARTHENOPE
[RECENZIA ]
BETTER MAN
[RECENZIA ]
1
Maria
MARIA
[RECENZIA ]
AGENT ŠŤASTIA
[RECENZIA ]

Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 30536
02 |
návšt. 13734
03 |
návšt. 15770
04 |
návšt. 11492
05 |
návšt. 8903
06 |
návšt. 3369
07 |
návšt. 1678
08 |
návšt. 1723
09 |
návšt. 1620
10 |
návšt. 1316
REBRÍČEK US
01 |
$37,0 mil.
02 |
$37,0 mil.
03 |
$22,0 mil.
04 |
$20,0 mil.
05 |
$19,0 mil.
06 |
$12,0 mil.
07 |
$4,4 mil.
08 |
$4,1 mil.
09 |
$3,1 mil.
10 |
$2,0 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2025 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.