DVD NOVINKY |
DVD NOVINKY |
Celkom pekný balík filmov vychádza v septembri na DVD. Niekoľko z nich vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch. Do prehľadu sa dostala aj nová slovenská kompilácia filmov vynikajúceho režiséra Ela Havettu.
UTAJENÝ
Georges a Anne žijú šťastným usporiadaným životom so svojim mimoriadne nadaným 12-ročným synom Pierrotom. Anna pracuje vo významnom vydavateľstve a Georges má svoju televíznu literárnu show. Ich život nečakane zmení videokazeta, ktorú jedno ráno nájdu vo svojej poštovej schránke. Tá obsahuje podrobné zábery ich domu a ulice. Chýba však vysvetlenie. Od obrazovky nevedia odtrhnúť zrak. Tiché desivé zábery iba stupňujú ich predstavivosť a doháňajú ich k zdeseniu a absolútnej neistote. Kto a prečo zábery spravil? Video pokračuje a stáva sa čoraz osobnejším a o trochu konkrétnejším. Prechádza miestami, kde vyrastal Georges. Je jasné, že ich niekto v desivej tichosti dlhodobo sleduje. Rozhodnú sa nezavolať políciu. Spravia to až po druhej zásielke, ktorá ich uistí, že nejde o nepodarený žart. Polícia však odmietne vyšetrovanie, pretože nedostala dostatok dôkazov o tom, že ide o bezprostredné ohrozenie ich životov. Postupne začínajú prichádzať pohľadnice s obrázkom zakrvavenej kurčacej hlavy a dieťaťa s krvavými ústami. Sú vždy rovnaké a postupne sa k nim pridávajú telefonáty neznámeho anonyma. Polícia sa o prípad príliš nezaujíma. Georges tak musí začať pátrať sám a začína tušiť, že anonym ho vedie k jednej dávnej a ťažko zabudnuteľnej udalosti... (recenzia filmu)
SLÁVNOSŤ V BOTANICKEJ ZÁHRADE & ĽALIE POĽNÉ
Svieži a zrelý debut talentovaného, predčasne zosnulého režiséra je farebnou, mozaikovitou feériou o potrebe zázraku v ľudskom živote. Havettov originálny film spája inšpirácie naivným maliarstvom, dielami francúzskeho impresionizmu a nemou filmovou groteskou, rovnako však čerpá tiež z tradícií a ľudových zvyklostí obyvateľov Západného Slovenska.
Ľalie poľné sú druhým a zároveň posledným celovečerným filmom Ela Havettu, ktorý patrí k najpozoruhodnejším dielam slovenskej kinematografie. Vznikol ako tvorivá parafráza Šikulovej prózy a jeho hrdinami sú vojnoví veteráni, ktorí sa vracajú z I. svetovej vojny do rodného kraja, kde sa snažia nájsť domov a pevne zakotviť. Rovnako silná je však aj ich túžba po tuláctve a voľnom živote. (recenzia filmu)
FAKTÓTUM
Henry Chinaski (Matt Dillon) pracuje v továrňach a skladoch, aby si mohol dovoliť svoje koníčky – chľast, stávky na dostihy, ženy a predovšetkým písanie diel, ktoré nikto nechce vydávať. Film vychádza z rovnomennej knihy Charlesa Bukowskeho. Tá je príbehom spisovateľa žijúceho rebelským životom, ktorý je schopný pre svoju poéziu upísať dušu diablovi... Factotum predstavuje Bukowského literárneho dvojníka Henryho Chinaskiho – šialenca, pustovníka, milovníka nežného i krutého, žijúceho svoj život s bláznivou romantickou naliehavosťou a s nesentimentálnym súcitom k ľuďom na spoločenskom okraji. Chinaski je básnikom losangelského podsvetia, ktorý by chcel žiť len svoj život, sám za seba, ale potreba obživy ho núti hľadať prácu i ďalšie kontakty s okolím. V románe Factotum Bukowski rozpráva nielen o neobyčajnej ľudskej biede, ale tiež o poriadnom kuse zúfalstva, rezignácie a vynúteného flegmatizmu. Toto všetko podáva so svojráznym jemným druhom čierneho humoru, ktorý Chinaskemu zmäkčuje pády po životných kotrmelcoch. (recenzia filmu)
ERASMUS 2
Xavier je tridsiatnik. Splnil sa mu sen a stal sa spisovateľom, ale stále je tak trochu stratený. Pracuje ako žurnalista, píše poviedky, televízne seriály a telenovely - skrátka robí, čo príde. Živiť sa písaním ale nie je jednoduché a občas má problémy s peniazmi. V súkromí to tiež nie je veľká sláva - strieda jeden bezvýznamný vzťah za druhým, pričom lieta medzi svojou ex-manželkou, expriateľkou, lesbickou spolubývajúcou, malým synom a matkou. Pracovné povinnosti ho zavedú do Londýna, kde stretne Wendy a jej brata Williama. A všetci traja sa pre zmenu ocitnú v Moskve, kde sa William žení... Xavier postupne prehodnocuje svoj život, svoju prácu a zdá sa, že konečne nájde aj pravú lásku…. (recenzia filmu)
MARIŇÁK
Oscarový režisér Sam Mendes už nazrel pod kožu amerického malomesta (Americká krása), do sveta gangstrov z čias prohibície (Road to Perdition) a teraz nás v Mariňákovi zavedie medzi amerických vojakov bojujúcich za svoju vlasť na Blízkom východe. Ako sme si už u Mendesa zvykli, znovu sa jedná o sondu mimoriadne štipľavú, detailnú a zábavnú, v ktorej „tvrdia muziku“ vynikajúce herecké výkony hlavných predstaviteľov. Dvadsaťročný zelenáč Anthony Swofford (Jake Gyllenhaal) chcel iba pokračovať v rodinnej vojenskej tradícii. No netušil, že ho táto túžba vyhodí so snajperskou puškou v ruke a päťdesiatkilovým batohom na chrbte uprostred nekonečnej arabskej púšte tvárou v tvár vražednej horúčave a nepriateľským irackým vojakom. So svojou nezávideniahodnou situáciou sa Swofford a jeho kamaráti vyrovnávajú pomocou sarkazmu a čierneho humoru. Vo vojne uprostred krajiny, ktorej nerozumejú, proti nepriateľovi, ktorého nevidia, a z dôvodov, ktorým nerozumejú, im ani nič iné nezostáva. (recenzia filmu)
DOMINO
Svet modelingu je veru pekne neľútostný a nie každá krehká slečna na móle vydrží so svojimi nervami až do konca kariéry, keď sa ešte chvíľu objavuje na stránkach bulvárov a potom poputuje do chomúta s nemenej známou celebritou, založí si rodinku a postupne sa objavuje už len brífne v stĺpčekoch noviniek. Pekná tvárička Domino Harvey možno vycítila, že týmto štýlom to ďaleko nedotiahne a tak rýchlo prešaltovala na iný odbor. Namiesto cvakania fotoaparátov tu cvakajú spúšte ťažkých kalibrov a kto zabíja spoľahlivo, dočká sa slušného života. Ťažko povedať, či to bolo práve to pravé orechové pre Domino, každopádne z tohto rozhodnutia sa už len tak ľahko vycúvať nedá, najmä keď je sprevádzané drogovým raušom a životnosť pracovníkov tejto brandže dosahuje miestami pekelne nízke skóre. A tento dvojhodinový film nám chce ukázať, ako vlastne Domino žila a zároveň aj o nepodarenom zásahu a niekoľkonásobnej zrade, ktorá sa vo fachu občas udeje, najmä keď niektorých už omrzí hra podľa zavedených pravidiel a chcú si zamiešať karty nedbajúc na nadchádzajúci masaker. (recenzia filmu)
DÔKAZ
Dojímavý príbeh s podobnou atmosférou filmu „Čistá duša“ o odhaľovaní tajomných hádaniek a prepojení dobrého srdca a ľudského umu. Catherine (Gwyneth Paltrow) je nielen krásna, ale je aj geniálna v matematike. Stará sa o svojho chorého otca (Anthony Hopkins), po ktorom zdedila výnimočné vlohy. Raz objaví jeden nedokončený matematický rébus, ktorý je na prvý pohľad neriešiteľný. S pomocou bývalého otcovho študenta (Jake Gyllenhaal) sa chce pustiť do jeho riešenia... Film je adaptáciou divadelnej hry dramatika Davida Auburna, ocenenej Pulitzerovou cenou . Na tohtoročnom festivale v Benátkach sa stretol s nadšeným prijatím. Už dnes sa o filme hovorí ako o jednom z Oscarových favoritov. (recenzia filmu)
V MOCI DIABLA
Katolícka cirkev sa rozhodla vyhlásiť a oficiálne potvrdiť, že devätnásťročná študentka prvého ročníka vysokej školy je posadnutá zlým duchom. Príbeh filmu "V moci diabla" sa odvíja na dramatickom súdnom pojednávaní s farárom, odsúdeným za nedbanlivosť, ktorá zapríčinila smrť mladej, údajne posadnutej dievčiny. V hlavnej úlohe filmu, ktorý bol natočený podľa skutočných udalostí, sa predstaví Laura Linney ako Erin Bruner, obhajkyňa otca Richarda Moorea (Tom Wilkinson), ktorý kontroverzné vyháňanie diabla viedol. Emily Rose (Jennifer Carpenter) odchádza zo svojho pokojného vidieckeho domova, aby mohla študovať na vysokej škole. V opustenej nocľahárni sa stretne s desivými „halucináciami“, po ktorých stratí vedomie. Útoky sa opakujú častejšie a ich intenzita sa stále stupňuje, preto sa nábožensky založená Emily rozhodne podstúpiť vyháňanie diabla pod vedením farára, otca Richarda Moorea. Keď mladé dievča zomrie počas obradu , farár je obvinený zo zabitia z nedbanlivosti. Úlohu jeho obhajkyne prijala neochotne renomovaná právnička Erin Bruner, ktorej skalopevný ateizmus a nedôvera vo všetko nadprirodzené sú v priebehu súdneho procesu nalomené oddanou vierou otca Moorea a zvláštnymi, nevysvetliteľnými okolnosťami, ktoré sa dejú okolo prípadu. (recenzia filmu)
RUŽOVÝ PANTER
V akciou nabitej komédii Ružový panter sa inšpektor Clouseau (Steve Martin) zhostí najdôležitejšieho prípadu, aký kedy riešil. Futbalový team vedený svetoznámym trénerom Yvesom Gluantom práve zvíťazil nad reprezentáciou Číny. V priebehu bujarých osláv s fanúšikmi a krásnou milenkou, popovou hviezdou Xaniou (Beyoncé Knowles), ho zasiahne otrávená šípka. V panike, ktorá vznikla sa záhadne stratí jeho diamantový prsteň nevyčísliteľnej hodnoty – Ružový panter. Vražda sa stane ostro sledovanou mediálnou senzáciou a jej riešením je poverený šéfinšpektor Dreyfus (Kevin Kline), ktorý sa usiluje o získanie prestížneho vyznamenania, ktoré mu v minulosti už šesť krát tesne uniklo. S vedomím, že teraz nesmie urobiť najmenšiu chybičku – aspoň nie takú, ktorá by sa dala prišiť jemu – poverí vyšetrovaním nezdolateľného inšpektora Clouseaua. (recenzia filmu)