DOKUMENTÁRNA JIHLAVA 2007 |
DOKUMENTÁRNA JIHLAVA 2007 |
V nedeľu 28. októbra sa skončil 11. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov (MFDF) v Jihlave. Návštevníci si mohli vybrať z troch súťažných a viacerých ďalších (nesúťažných) sekcií. Vidieť sa dali filmy prakticky z celého sveta, pričom festival reflektuje nielen súčasné dianie na dokumentárnej scéne, ale snaží sa upozorňovať aj na významné osobnosti z dejín dokumentaristiky. Im je venovaná sekcia Průhledné bytosti, v rámci ktorej mohli záujemcovia okrem iného sledovať retrospektívy Chrisa Markera či Haruna Farockého.
Ťažko povedať, čo bolo na tomto ročníku to najzaujímavejšie. Dobré filmy sa dali vidieť prakticky vo všetkých sekciách, neboli sústredené iba do jednej či dvoch. Iste, početná retrospektíva Chrisa Markera patrila k jedným z vrcholov festivalu. Markerovu tvorbu pokryla prakticky od jeho začiatkov až do súčasnosti vrátane filmov, na ktorých sa podieľal „iba“ ako autor komentára (napríklad Ivensov Vo Valparaise). Napriek tomu sme si mohli urobiť celkom presný obraz o diele tohto pozoruhodného filmára, k dispozícii boli tak filmy s politickými témami (zo 60., ale aj 90. rokov), ako aj eseje (Bez slnka, Záhada Koumiko). Okrem toho Markerovu retrospektívu do Jihlavy sprevádzali jeho dve blízke spolupracovníčky Catherine Belkhodja a Inger Servolin, ktoré spravili k niektorým projekciám krátky lektorský úvod. Jediný film, ktorý organizátori avizovali, no pre problémy s dopravou neuviedli, bol kolektívny politický dokument Ďaleko od Vietnamu.
Bola by však škoda redukovať programovú ponuku na jednu sekciu, akokoľvek v našich končinách ojedinelú. Ďalšími „průhlednými“ bytosťami na festivale boli Harun Farocki, Raymundo Gleyzer a Arthur Lipsett. Z Farockého retrospektívy som mal možnosť vidieť dva filmy, konkrétne Neuhasiteľný oheň a Obrazy sveta, zápis vojny. V prvom menovanom sa Farocki okrem iného zamýšľa nad otázkou, ako je možné prostredníctvom (pohyblivých) obrazov podať správu o účinkoch napalmu a analyzuje vzťah priemyslu a vojny. Východiskom druhého filmu, Obrazy sveta, zápis vojny, sa stali letecké fotografie budov v koncentračnom tábore Osvienčim z roku 1944. Farocki sa aj tu zamýšľa nad vzťahom obrazu a objektu, ktorý zobrazuje, a analyticky skúma tento fenomén, no nie je to jeho jediná téma. Do tretice, projekcie filmov od Raymunda Gleyzera uviedla vdova po ňom – Juana Sapire. Zaujali Gleyzerove politické filmy, napríklad Horiaca zem, Swift 1971 či Mexiko, zmrazená revolúcia.
Súťažná sekcia Dobré dielo je venovaná súčasnému svetovému dokumentu. Z dvoch desiatok uvedených filmov som videl iba dva, no v žiadnom prípade sa nemôžem sťažovať na nízku kvalitu. Nie som predsa vrahyňa – prípad Dennis režisérky Cateriny Woj bol asi „najdrsnejší“ film celého festivalu. Minimalistická forma („hovoriace hlavy“ prekladané titulkami zo súdnych a iných spisov), no o to silnejší zážitok. Režisérka necháva na kameru „spovedať sa“ manželov, ktorí nedbanlivosťou zavinili smrť jedného zo svojich detí. Polícia našla mŕtve telo dieťaťa až dva roky po jeho smrti. Žiadne fotografie z miesta činu, nič vizuálne agresívne, čo by prvoplánovo útočilo na divákove zmysly. Hrôza celej situácie sa vynára postupne počas trvania filmu, ako režisérka „pritvrdzuje“ otázkami. Z celkom iného súdka bol Zuoz o prestížnej švajčiarskej internátnej škole. Nejde tu o analýzu danej inštitúcie, ale o zobrazenie niektorých aspektov tamojšieho spôsobu života na základe scén(ok) zachytávajúcich úplne bežné udalosti, ale aj tie výnimočnejšie. Celkom vtipne pôsobí napríklad obraz, v ktorom mladíci musia podstúpiť testy na prítomnosť alkoholu v krvi. Kamera je v niektorých momentoch pozoruhodná, no filmu ako celku chýba kus k dokonalosti. A hoci je režisérka absolventkou danej školy, myslím si, že mohla na občas „pritlačiť na pílu“ a ponúknuť hlbší pohľad do útrob inštitúcie.
Takýmto spôsobom by sa dalo pokračovať naprieč ďalšími sekciami, no v stručnosti sa budem venovať iba festivalovým „highlightom“. „Dokumentárna komédia“ Divoká, divoká pláž, nežné teplo síce ku koncu takpovediac strácala dych, no aj tak sa bolo na čo pozerať. Zachytiť rôzne príbehy odohrávajúce sa na pláži v čiernohorskom letovisku je celkom zaujímavý nápad a pred tvorcami sa odkryl skutočne pozoruhodný materiál. A došiel aj prezident Putin. Problém s komármi a iné príbehy o bulharskom meste Belene, „preslávenom“ vďaka ostrovu s komunistickým táborom, napriek vážnosti témy pôsobil celkom poeticky. Oba filmy boli uvedené v súťažnej sekcii Medzi morami, v ktorej porote zasadla aj slovenská filmová teoretička Mária Ferenčuhová.
Samozrejme, týmto sa výpočet filmov ani zďaleka nekončí. Festival ich uviedol celkovo 170, čiže naozaj bolo z čoho vyberať. Oproti minulému roku sa zvýšil aj počet projekčných sál (slovom: o dve). K programovým zmenám dochádzalo iba minimálne, našťastie však boli včas avizované, a tak nevznikali výraznejšie problémy. Záujemcovia mohli navštíviť aj mnohé sprievodné podujatia, či už workshopy a semináre so zaujímavými hosťami a o zaujímavých témach, alebo koncerty (vo večerných hodinách). Paralelne s festivalom prebiehali aj trh East Silver (ES; v poradí štvrtý ročník), v rámci ktorého mohli dokumentárni profesionáli a novinári využívať videotéku v presscentre, a East European Forum (EEF) – burza námetov.
Jihlavský festival opäť mal čo svojim návštevníkom ponúknuť. Udržiava si vysokú kvalitu, čo sa týka programu, hostí, sprievodných podujatí aj atmosféry. Je radosť sledovať plné sály ľudí, ktorých do kina pritiahol dokumentárny film. Ak vás zaujíma práve tento druh kinematografie, neváhajte a do Jihlavy sa na budúci rok určite vyberte.
Štatistiky:
– 410 akreditovaných hostí, 157 novinárov a viac než 1 300 účastníkov (spolu približne 1 920 ľudí),
– 170 filmov v 5 sálach
Víťazné filmy jednotlivých súťažných sekcií:
Sekcia Mezi moři (najlepší dokumentárny film strednej a východnej Európy): Družstvo (Artěl; r. Sergej Loznica, Rusko, 2007)
Zvláštne uznanie: Stalo sa to krátko predtým (Kurz davor ist es passiert; r. Anna Salomonowitz, Švajč., 2006)
Sekcia Dobré dílo (najlepší svetový dokumentárny film): 731: Dvojaký výklad pekla (731: Two Versions of Hell; r. James T. Hong, Čína/USA/Taiwan, 2006)
Sekcia Česká radost (najlepší český dokumentárny film): Poustevna, das ist Paradies (r. Ondřej Provazník, Martin Dušek, ČR, 2007)
Cena divákov: Pulec, králík a Duch svatý (r. Filip Remunda, ČR, 2007)
Cena za prínos svetovej kinematografii: Woody Vašulka
Cena Respektu: udelená reportáži Nejdražší evropské dálnice stojí v České republice (I., II.) (reportér: Filip Černý, réžia: Milan Hodek, Jan Bělohlavý, dramaturg: Marek Wollner) z programu Reportéři ČT