TV TIPY 1.9. - 7.9. 2014 |
TV TIPY 1.9. - 7.9. 2014 |
1.9.
Pondelok
20:20 Lidice, ČR, SR, 2011 (Jednotka)
Tragédii českej dediny z obdobia 2. svetovej vojny, ktorá už v tom čase vyvolala celosvetové zdesenie, dal filmovú podobu režisér Petr Nikolaev. Tomu sa podarilo úspešne adaptovať román Michala Viewegha Báječná léta pod psa, a tak sa predpokladalo, že inak to nebude ani v prípade knihy Zdeňka Mahlera. Veľkú zásluhu na kvalite snímky má nielen jeho režisérsky prínos, ale aj scenár autora predlohy a herecké obsadenie. Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská a ďalšie známe a menej známe tváre sa stali súčasťou filmového vypálenia a vyvraždenia celej dediny ako následok pokusu o atentát na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Nositeľom deja sú celkom tri príbehy, ktoré sa prelínajú, aby sa nakoniec pretli v nemilosrdnom momente. V číslach to znamená – 192 popravených mužov, 56 žien zomrelo v koncentračných táboroch a 88 detí skončilo v plynových komorách.
21:50 Šílení, ČR, 2005 (ČT2)
Jan Švankmajer je zárukou originality a nevyčerpateľnosti surreálneho sveta. Ak sa k tomu pridá inšpirácia poviedkami E. A. Poea Zaživa Pochovaný a Šialený psychiater, hlavná postava menom Markíz (podľa Markíza de Sade) a prostredie blázinca dozaista diváka nečaká pokojný spánok. Čaká ho však nevšedný zážitok plný zdanlivých absurdít a odkazov na šialenstvo súčasného sveta. Výtvarná a vizuálna stránka sú najsilnejším momentom snímky, o čom svedčí aj ocenenie Český lev.
23:50 Tri farby: Biela, Poľsko, Francúzsko, 1993 (ČT2)
Existenciálne posolstvo trilógie poľského filmového velikána Krzysztofa Kieslowského je príliš silné a provokujúce, aby mohlo mať masový úspech. Napriek tomu majú snímky tohto majstra obrovské množstvo obdivovateľov. Je o ňom známe, že bol detailista a perfekcionista. Každý jeden záber musel byť v súlade s jeho umeleckými potrebami a výraz mala každá bunka filmového záberu. Druhá časť voľnej trilógie Biela rozohráva príbeh Francúzky Dominique a Poliaka Karla, ktorých manželstvo sa ocitlo v troskách a dvojica stojí pred rozvodovým konaním. Karlovi sa zrúti svet a on hľadá cestu z citovej prázdnoty ako aj cestu z Francúzska do rodného Poľska. Puto medzi nimi je však neuveriteľne silné a nič nejde podľa predstáv. Ani len tá pomsta.
2.9.
Utorok
21:50 Romeo, Julie a tma, ČR, SR, 1959 (ČT2)
Ivan Mistrík a Dana Smutná v príbehu lásky dvoch mladých ľudí, ktorým nepriala doba. Nebyť však tej doby, zrejme by sa nikdy nestretli. Pavel zachránil židovskú dievčinu Hanku, ktorá žila v terezínskom gete, pred transportom. Ukryl ju v malej komore na povale domu. Napriek výchove meštiackej rodiny a časom tvrdej heydrichiády medzi dvojicou vzplanie láska plná emócií, snov a nádejí. Komorný dojímavý ľudský príbeh na pozadí neľudských čias plných brutality a teroru nakrútil režisér so židovskými koreňmi Jiří Weiss. Predstaviteľka hlavnej roly bola jeho manželkou.
22:55 F ako falzifikát, Francúzsko, Irán, Nemecko, 1973 (ČT Art)
Autor najzásadnejšieho diela v dejinách kinematografie (Občan Kane) Orson Welles sprevádza diváka dokumentom, kde film predstaví ako nástroj klamu a mystifikácie. Ako kúzelník predvedie množstvo čarov, ktoré film využíva na interpretáciu informácií. Prostredníctvom najväčších podvodníkov, akými boli falšovateľ obrazov Elmyr de Hory (svetovým galériám predal viac než 1 000 falzifikátov) a autor vymyslenej biografie o Howardovi Hughesovi Clifford Irving vykresľuje problém vzťahu pravdy a lži v bytostne klamlivom médiu. Dokument je „štýlovo revolučné dielo, ktoré je lžou, čo nám ukazuje pravdu – rovnako ako každé umenie“.
3.9.
Streda
20:00 Fair Play, ČR, SR, Nemecko, 2014 (HBO)
Téma dopingu v období socialistického Československa bola pre väčšinu z nás neznáma. Športovci tlačení k extrémom, ktoré ohrozovali ich zdravie i život. Niektorí dokonca ani len netušili, že sú im podávané anaboliká, aby podali lepší výkon. Prípad mladej šprintérky Anny (Judit Bárdos) svedčí o neetickej vážnosti doposiaľ verejne neodhalenej pravdy. Snímka citlivo vnesie diváka do šedivého prostredia socialistickej reality, aby na postave športovkyne demonštrovala ďalšiu skazenú stránku bývalého režimu. Výrazný film s výrazným talentom v hlavnej úlohe má čo povedať a ráta s divákovou účasťou.
22:30 Spaľovač mŕtvol, ČR, SR, 1968 (Dvojka)
K jubileu 80. narodenín pána režiséra Juraja Herza RTVS pripravila pre divákov dve filmové lahôdky. Prvou je debut z roku 1965 Sběrné surovosti podľa poviedky Bohumila Hrabala a druhou jedno z najväčších majstrovských diel domácej kinematografie. Spaľovač mŕtvol uzrel tmu kinosál v roku 1969, no skôr ako pán Kopfrkingl zavŕši svoje ohavné dielo pred zrakmi divákov, príslušníci ŠtB prerušili premietanie. Z trezoru snímku oslobodili až v roku 1990, keď sa dočkala obnovenej premiéry. Psychologický horor nemal v tom čase v týchto zemepisných šírkach obdobu a často ho prirovnávajú k Hitchcockovým kúskom. Hlavná postava – zvrátený antihrdina zosobňuje obdobie konca 30. rokov, keď sa ovzduším šírili strach, podozrievanie a pomýlené hodnoty. Rudolf Hrušínský ako Kopfrkingl v čase natáčania ani len netušil, že z množstva vynikajúcich rolí, ktoré stvárnil, práve táto bude jeho životná.
4.9.
Štvrtok
22:00 V mene vlasti, USA, 2011 (ČT2)
Množstvo ocenení i spokojných divákov svedčí o tom, že sa oplatí nájsť si čas na dramatický seriál Homeland (anglický originálny názov). Prestížne Zlaté glóbusy a ceny Emmy putovali do rúk tvorcov seriálu i hlavným protagonistov. Claire Danes a Damian Lewis dodávajú špionážnemu príbehu svojský šmrnc a s nadhľadom i s pátosom, ktorý téma vyžaduje, vťahujú do prostredia plného obvinení, dokazovania a odhaľovania pravých identít na pozadí CIA. Terorizmus a politické hry zobrazené v nie celkom mainstreamovom podaní, o to účinnejší efekt však vyvolávajú.
22:00 Osamelosť prvočísiel, Taliansko, Nemecko, Francúzsko, 2010 (Film Europe)
Adaptácia bestselleru Paula Giordana nie je síce doslovným prepisom svojej predlohy, no i tak má potenciál osloviť fanúšikov románu. Základná os zostáva rovnaká, niektoré motívy skrátené alebo zmenené pre účely filmového spracovania. Možno aj práve preto film vyznieva vo väčšej miere ako nekompaktná skladačka. Avšak emotívna stránka je veľmi silná a má ambíciu zaryť sa hlbšie ako samotný román. Príbeh Alice a Mattiu, dvoch ľudských prvočísiel, ktoré sú deliteľné len samy sebou, divákovi predkladá myšlienku nekompromisnosti následkov každého nášho činu. Taliansky režisér Saverio Costanzo má potenciál nakrúcať umelecké filmy s hĺbkou a nemusí pritom siahať po predlohách.
5.9.
Piatok
21:05 13. komnata Ivety Radičovej, ČR, dokumentárny cyklus, 2014 (ČT2)
Významná slovenská politička a kandidátka na prezidentské kreslo sa musela vyrovnať s tragickou stratou manžela. Vždy čelila prevahe mužov, z ktorých mnohí jej výnimočnosť nepriali. Prof. PhDr. Iveta Radičová, PhD. patrí medzi naše najvýraznejšie osobnosti s nevšedným životným príbehom. Aká je v súkromí? Komu sa môže vyplakať, s kým sa podelí o svojej pochybnosti a radosti? Pani Radičová nám poodhalí svoj vnútorný svet, svoje skúsenosti i spomienky. V súčasnosti už rezignovala na politiku, vyrovnáva sa s tým, čím prešla nielen v politike, ale i v osobnom živote, začala žiť novú kapitolu svojho života.
21:40 Pád tretej ríše, Nemecko, Taliansko, Rakúsko, 2004 (Nova Cinema)
Pohľad na nacistického vodcu v posledných dňoch jeho života nám sprostredkovala jeho sekretárka Traudl Jungová v knihe Bis zur letzten Stunde. Vidieť, ako sa doposiaľ sebaistý masový vrah zmieta v nepokoji je vskutku výnimočný. Bruno Ganz dokáže zahrať s rovnakou vervou nebeského anjela (Nebo nad Berlínom) ako i jedného z najväčších ľudských démonov v dejinách. Vo väčšine záberoch nakrútil režisér Oliver Hirschbiegel komornú snímku takmer klaustrofobického charakteru odohrávajúcu sa v berlínskom bunkri. Tu Hitler oslávil 20. apríla 1945 svoje 56. narodeniny a dokonca sa oženil s Evou Braunovou. Snímka so 149-minútovou stopážou dôveryhodne a presvedčivo priblíži chvíle, keď už to mal führer spočítané.
6.9.
Sobota
20:00 Katyň, Poľsko, 2007 (ČT2)
Andrzej Wajda zdokumentoval jednu z najtemnejších kapitol poľských dejín vo filme s rovnakým názvom, ako miesto vyvraždenia 22 500 poľských elitných dôstojníkov a civilistov. Genocída nariadená Stalinom v roku 1940 si vyžiadala i život režisérovho otca. Snímka sa stala osobným mementom pre mnohých Poliakov, ktorí tu stratili nejedného príbuzného. Tvorcovia sa zamerali na brutálnu dejinnú udalosť optikou žien, ktorých životy popravy zasiahli a ony prišli o manželov, synov a ďalšie príbuzenstvo. Ruský zločin, ktorý mal zostať zabudnutý, však film pripomenul v tých najčernejších surových farbách a nominácia na Oscara za cudzojazyčný film bola vcelku predvídateľná.
21:40 Milionár z chatrče, GB, 2008 (Nova Cinema)
Hoci príbeh pripomína ošúchanú modernú rozprávku chudobného chlapca hľadajúceho poklad a princeznú, opak je pravdou. Nebol by to Danny Boyle (Trainspotting, Pláž, 127 hodín), keby nevykúzlil z jednoduchosti nevídanú a emóciami nabitú drámu. Malé siroty živoriace v indických slumoch smerujúce k ceste zločinu či predčasnému koncu však v tomto prípade majú nádej zvrátiť svoj údel. Ako sa vymaniť zo začarovaného kruhu miliónov vopred odpísaných osudov odpovedá autor literárnej predlohy, indický veľvyslanec Vikase Swarupa, ktorého román „Q and A“ sa stal bestsellerom a bol preložený do 30 jazykov. Napriek tomu, že režisér Danny Boyle nebol spočiatku nadšený z myšlienky režírovania „bollywoodskeho príbehu“, z výsledku môže byť viac než spokojný. Ako prvý film od Schindlerovho zoznamu totiž získal i Zlatý glóbus, cenu Bafta a Oscara v kategóriách najlepší film, réžia a scenár. Dohromady 8 Oscarov urobilo zo snímky filmový hit roka, ktorý tvorcom naplnil kasu. I keď z chudobných bombajských hercov a nehercov vo vedľajších úlohách boháčov nestvoril, režisér poskytol prostriedky trojici deťom, ktoré si zahrali hlavné role, aby získali vzdelanie.
0:50 Zjazvená tvár, USA, 1983 (Plus)
Ak sa filmár inšpiruje životom mafiánskeho bosa Ala Caponeho, výsledkom nemôže byť nič iné, ako obrovská koncentrácia chladnokrvnej brutality a devalvácia ľudského života či citov. Gangsterka sa pýši oboma atribútmi a právom patrí na vrchol svojho žánru. Remake Briana de Palmu prevyšuje pôvodnú verziu vďaka Alovi Pacinovi. Ten vo svojich kvetovaných košeliach a podpätkoch kraľuje nielen mafiánom, ale i celej snímke. Jeho najobľúbenejšia filmová rola sa nesie v znamení preexponovanej arogancie, narastajúceho ega a zdanlivej bezcitnosti. Podľa originálneho scenára Howarda Hawksa napísal Oliver Stone podklad pre film, ktorý sa vyníma aj medzi špičkou „alpacinoviek“.
7.9.
Nedeľa
22:10 Sirota, USA, Kanada, Nemecko, 2009 (Nova Cinema)
Mrazivý psychotriler hraničiaci s hororom predstaví malé milé dievčatko a jej cestu do nového domova. Po tom, čo si prežila množstvo tragédií v jej rodnom Rusku, si ju adoptujú americkí manželia s vierou, že pomôžu nevinnej obeti krutého osudu a dajú jej šancu na lepší život. Sami pritom dúfajú, že do ich rodiny priveje lepší vzduch a manželka sa bude lepšie vyrovnávať so svojimi prekonanými neduhmi. V rodine a v blízkom okolí sa, samozrejme, odohrajú podivné nehody a nešťastia, až sa začnú nad malou Esther sťahovať mračná. Hoci to vyzerá, že Sirota má schému ako každý druhý horor s hrozivou detskou postavou, tento naozaj vydesí. Prekvapivé finále vygraduje kvalitu snímky, v ktorej uvidíme aj Karla Rodena.
20:00 Veľký Gatsby, Austrália, USA, 2013 (HBO)
Hoci Veľký Gatsby neparí medzi to najlepšie spod taktovky Baza Luhrmanna (Romeo a Júlia, Moulin Rouge, Austrália), bezpochyby stojí za to vidieť tento film. Veľký nie je len Gatsby, ale aj rozpočet a s tým spojené možnosti nakrúcania. Vizuálna rovina megalomanskej snímky je do detailov a až rokokovo prepracovaná, tak ako to Luhrmann vie. Oko diváka je maximálne zamestnané a zraku treba dopriať aj pohľad na kostýmové a výpravné bohatstvo. Hĺbku sem-tam strádajúc, no kompenzácia zmyslami je nadmieru dopriata. Dva Oscary za kostýmy a výpravu potvrdzujú veľkoleposť v druhom spracovaní románu F. Scotta Fitzgeralda, tentoraz Roberta Redforda nahradil Leonardo DiCaprio.