PREVIEW: KRVAVÝ DIAMANT |
PREVIEW: KRVAVÝ DIAMANT |
Ostatné dni väčšine z nás rezonujú v ušiach informatívne správy ohľadom tohtoročných oscarových nominácií. Očiam akademikov, ktorí si (ne)ojedinele neodpustia ani omylný prehrešok, tentoraz neušla pozornosti horúca novinka z dielne Edwarda Zwicka (Posledný samuraj) s hviezdnym hereckým obsadením - Krvavý diamant.
O tom, že by malo ísť o vskutku atraktívny film aj pre „lenivého“ slovenského diváka svedčia viaceré aspekty. Našinec je tvor všímavý, a preto skočí po niečom, čo je na očiach širokej verejnosti. V tomto má diamant vyhraté, pretože porotu za veľkou mlákou zaujal nielen v technicky veľmi silných kategóriách (strih, zvuk a zvukový strih), ale predovšetkým v disciplínach najviac sledovaných, akými isto súhlasíte, mužské herecké výkony sú. V tejto sfére má Zwickov tím zastúpenie na oboch stoličkách. Leonardo DiCaprio od Titanicu prešiel progresívnym hereckým vývojom a už niekoľko rokov okupuje predné stránky, nielen bulvárnych plátkov. V tom, že aj u neho nadišiel čas vyspelej hereckej zrelosti nás utvrdzuje fakt, že v nedávno skončenom roku zaujal hneď dvakrát. Či už v americkej verzii Volavky (Na druhej strane) jeho, pomaly už dvorného režiséra Martina Scorseseho (ktorý podobne ako „Leo“ čaká na svoju prvú sošku), kde si bravúrne poradil s rolou policajta v utajení Billyho Costigana, alebo v nami spomínanom Krvavom diamante za ktorý sa mu (celkom zaslúžene!) ušla nominácia v hlavnej hereckej kategórii.
Druhým želiezkom v ohni je sympatický Beninčan Djimon Hounsou, ktorý podľa prvých ohlasov vo filme boduje na celej čiare a dokonca vyrovnane sekunduje, ak aj neprehráva svojho o niečo slávnejšieho kolegu. Pre niekoho možno prekvapivá nominácia za najlepší vedľajší mužský herecký výkon, avšak nesmieme zabudnúť na fakt, že v totožnej situácii sa Djimon ocitol už s filmom Jima Sheridana In America (2002), kde však doplatil na excelentný výkon Tima Robbinsa vo filme Tajomná rieka. Spomenúť môžeme aj niekdajšiu nomináciu na Zlatý glóbus za Spielebergov Amistad (1997), v ktorom zužitkoval svoj nesmierny herecký potenciál, gradujúci práve Krvavým diamantom.
Sumas umárum, film je postavený na veľmi silnej hereckej základni a nečudo, že vyslovená dôvera našla svoje opodstatnenie, ako u akademikov, tak aj u divákov. K tomu si pripočítajme ešte dôsledné angažovanie vždy správne drzej Jennifer Connellyovej, ktorá už pri svojom detskom debute pod patronátom Sergia Leoneho (Vtedy v Amerike, 1984) očarila státisíce hladných filmových nadšencov. V Krvavom diamante je bohužiaľ jej pôsobenie ohraničené skôr na nahrávanie slávnejšej mužskej posádke, preto jej rola dobromyseľnej novinárky Maddy zrejme zapadne prachom ako prvá. Nič to však nemení na fakte, že po náročnej africkej anabáze ostali z hereckých protagonistov výborní priatelia. Reč je hlavne o nerozlučnom spojení Leonarda s Djimonom, z ktorých sa počas nakrúcania stala nerozlučná dvojica. Podľa všetkého bude táto chemická konštelácia jasne vidieť aj na plátne, máme sa preto na čo tešiť.
Edward Zwick, známy svojimi filmovými pohnútkami zobrazovať násilie v rôznej podobe tentoraz vymenil samurajské meče, ktoré svojou čepeľou odťali nejednu hlavu za samopaly, ktoré pre zmenu vystrelujú ľuďom z hlavy mozog. Najhoršie na tom je, že spúšť častokrát stláča dieťa v predpubertálnom vývoji. Aj taký bol život počas krutej občianskej vojny na africkom kontinente. My sa nachádzame v Sierra Leone na konci milénia, kde si šialená honba za diamantovým pokladom vyžiadala tisícky nevinných obetí.
Aj v tej napodiv bezvýchodiskovej situácii sa však nájde niekto kto dokáže z minima a ľudskej tragédie vyťažiť maximum. Obdobne je na tom aj nekompromisný pašerák diamantov Danny Archer (DiCaprio), ktorý by za kúsok drahocenného kameňa nespoznal svoju matku. Jeho nepokojné počínanie budeme sledovať spoločne s chudobným africkým rybárom Solomonom Vandym (Hounsou), ktorému jednotky bezcitných zabijakov R.U.F. (Revolutionary United Front) rozdelili rodinu a syna naverbovali do vlastných radov.
Odhodlanie opäť spojiť silné rodinné puto v jeden celok núti Solomona pristúpiť na podlú Archerovu hru s obrovským diamantom, kvôli ktorému prišiel takmer o život. Prečo tento vzácny kameň dostal prívlastok krvavý vám nemusím bližšie špecifikovať. Na dlhej ceste za slobodou, pokojom a novým životom si totiž vyžiadal nejednu ľudskú obeť.
Touto obeťou však nebol režisér a producent v jednej osobe Edward Zwick. Ten len opäť raz (veľmi dobre) zúročil svoju potrebu pridať do pozadia filmu politický podtext, ktorým bude citlivejšieho diváka páliť na srdci. Situácia s pašovaním diamantov v Afrike sa po roku 2002 zrejme konečne nadobro ustálila a z tvrdej reality ostali len bolestivé spomienky a fakty. Fakty na ktoré odkazuje práve tento film.
Ak máte preto o čosi silnejšiu povahu a po dlhom čase potrebu ozajstného filmového zážitku, počkajte si spoločne s nami na 8. február, kedy sa krutý a podmanivý Krvavý diamant plný prvotriednych grandióznych hereckých výkonov a silného príbehu, dostane aj do našich kín. Myslím si, že po opustení sály budeme všetci spokojní. Či sa mýlim? Uvidíme.